Changing Cities hareketi

Changing Cities, daha yaşanır bir şehir için mücadele eden bağımsız bir harekettir! Yaşam kalitesi ve cevreci bir ulaşım için yaratıcı şekilde ve yüksek sesle mücadele ediyoruz. Herkes için dinlenme, oyun, çalışma, eğlence, spor ve yaratıcı faaliyetlere açık bir şehir istiyoruz. Arabalardan arınmış havası temiz bir şehir istiyoruz. Bu şehirde çocuklar ve emekliler de dahil olmak üzere tüm insanlar güvenli, hızlı, engelsiz ve kaygısız şekilde yürümenin ve bisiklet sürmenin keyfini çikarabilmeli.

Hedefimize nasıl ulaşabilirz?

Changing Cities e.V., Berlin’de ve ülke çapında yürüttügü kampanya ve projelerle trafik dönüşümünü aşağıdan destekleyen bir kuruluş. Iyi bağlantılara sahip, disiplinler arası bir ekibiz. Siyasi olarak bağımsız ve pozitif enerjimizle kentsel tasarim ve ulasimda olan eksiklikleri öne cikariyoruz. Amacımız sivil topluma net bir ses vermek, aktörler arasi bağlantı kurup ve siyasi etkiye sahip olmalarını sağlamaktır. Changing Cities e.V., insan dostu bir şehre inanan ve bunun için mücadele etmek isteyen herkes için bir platformdur. Bize katılın veya Changing Cities e.V.’in destekleyici üyesi olun!

Referandumla başladık

Changing Cities, Berlin’de bisiklet referandumunu başarıyla organize etmiştir. O dönemde yaptığımız çalışmalarla şehir içi ulaşımda dönüşüm konusunu birkaç ay içinde çoğunluk sağlayabilir bir seviyeye getirdik. Almanya’nın ilk mobilite yasası Changing Cities e.V. imzasını taşıyor ve önümüzdeki yıllarda Berlin’i önemli ölçüde değiştirecek. 2030 yilina kadar 600 milyon avro bütce ayrilmistir. Senelik bisiklet altyapısının genişletilmesi ve bisiklet kullanımının teşvik edilmesi için yılda 51 milyon avro yatırım yapılacaktır. Bugün Berlindeki „Bisiklet“ referandumuna dayanan Almanya çapında 50’den fazla referandum yapılmaktadır.

Bu büyük bir başarıdır ve eğer kendimizi buna adarsak değişimin mümkün olduğunu göstermektedir.

Biz çok kişiyiz … ve çoğalıyoruz!

5

Yönetim Kurulu üyein
(6/2022 itibariyle)

9

Asil üye
(6/2022 itibariyle) 

813

Destekleyici üye
(6/2022 itibariyle)

856

Aktif/gönüllü çalışan
(6/2022 itibariyle)

23

Berlin projesi
(6/2022 itibariyle)

15

Almanya çapında projeler
(6/2022 itibariyle)

Berlindeki insiyatiflerimiz

Changing Cities, şehirde iyi bir yaşam için çeşitli projelerimizde aktif olan vatandaşlarımızla ayakta duruyor. Berlin’in 12 ilçesinin her birinde, ulaşımda dönüşüm için çalışan bisiklet dostu gruplar var.

Almanya çapındaki insiyatiflerimiz

Berlin bisiklet referandumundan esinlenen başka şehirlerdeki aktivistler, kendi şehirlerindeki bisikletçilerin durumunu yeni bir referandum ile iyileştirmek isteğiyle bir araya geldi. Changing Cities bu gibi ve diğer yaşamaya değer şehir projeleri için kendisini bir çatı gibi sunuyor ve onların örgütlenmelerine ve etki yaratmalarına yardımcı oluyor.

Almanya’da şu anda 53 bisiklet referandum kararı var. Toplam 1 milyon imza toplanarak belediyelere teslim edildi. (06/2022 itibariyle)

Katılım icin

Artik beklemek yok. Changing Cities gönüllülerden dolayi ayakta duruyor. “Fikri olanı destekleriz” ilkesiyle çalışıyoruz. Bir fikriniz olsun ya da olmasın bize katılabilirsiniz, sadece hedef önemlidir: Berlin’i veya diğer şehirleri daha yaşamaya değer kılmak. Birlikte başaramayacağimiz bir şey yoktur.

Her alanda desteğe ihtiyacımız var. Bu vesileyle sizi katılıma davet ediyoruz. Her birey bizde katkısını sunabilecek alan bulabilir. Changing Cities tecrübe edinmek için ideal bir ortam. Yanında çok sayıda destekçi ve profesyonellerle imkansız olduğunu düşündüğün şeyleri yapacaksıin.

Düzenli olarak destek arayan farklı ekiplerimiz var. Ayrıca sürekli yeni ekipler oluşmakta. Çeşitli milletten bize katılanlar var, ancak daha fazlasını istiyoruz.

Changing Cities Sehir-Atölyesi

“Stadtwerkstatt’a” bir göz atmak, birbirinizi tanımak ve yolculuğun nereye gittiğini görmek için Şehir-Atölyesinin kapısı sana açık. Orada fikirler geliştiriyor ve oluşturuyor, ekipler kuruyor, etkinlikler ve kampanyalar tasarlıyoruz. Senin gibi düşünen insanlarla tanışıp yola çıkabilirsin. Katılmak istersen, info@changing-cities.org adresine bir mail yazman yeterli. E-mail’i İngilizce veya Türkçe yazıp gönderebilirsin. Katılımını Türkçe veya İngilizce olarak gerçeklestirmeye mümkün etmeye çalışacağız.

İletişim

Ofis
Changing Cities e.V.
Oberlandstraße 26-35
12099 Berlin
info@changing-cities.org
+49 30 25781125